Kredi Kartı Borcu Varken Kart İptal Edilebilir Mi?

yorumsuz
619 views

Kredi Kartı Borcu Varken Kart İptal Edilebilir Mi? Kredi kartına sahip banka müşterileri; kartla ilgili bir sorun yaşadıkları ya da kredi kartı kullanımını sonlandırmak istedikleri takdirde, kredi kartlarını şubeler aracılığı ile kullanıma kapatabiliyor. Kredi kart veriliş aşamasında; kullanım sözleşmesi imzalandı ise, sözleşme süresince müşterilerin kredi kartlarını kullanmaları gerekiyor. Sözleşme imzalanmadığı durumlarda; müşterilerin kredi kartlarından harcama yapılmamış olması ya da kartın kullanılabilir limitinin, açık olarak değerlendirilmesi gerekiyor. Kredi kartlarını kullanan banka müşterileri; kredi kartı borcu varken kart iptal edilebilir mi sorusu ile şubelere başvuru yaptıklarında; borcun tamamının kapatılması prosedürü ile karşılaşabiliyor.

Kredi Kartı Kapatma İşlemleri

Kredi kartı kapatma işlemlerinde; internet bankacılığı ya da bankaların müşteri hizmetleri, işlem konusunda yetkilendirilmiyor. Kart kullanımı sonlandırma işlemlerinde; bankaların bireysel müşteri hizmetleri yetkililerinden yardım alabilen müşteriler, sadece kendilerine ait kartlar için kapatma talebinde bulunabiliyor. Yazılı dilekçe ile başlatılabilen kapatma işlemlerinde; müşterilerin kartlarında, harcama ya da provizyon bekleyen işlem (taksit, nakit avans, taksitli nakit avans, otomatik ödeme talimatı) bulunmaması gerekiyor.

Kredi kartlarında harcama olan müşteriler; kart borçların tamamını müşteri temsilcileri aracılığı ile hesaplatarak, ödeme işlemi gerçekleştirebiliyor. Bu işlemden sonra; müşterilerin kart kapatma işlemleri için, dilekçe dışında ek bir şart aranmıyor. Kartın bağlı olduğu şubeye; kredi kartı kullanmak istemediklerine dair bir dilekçe yazan müşteriler, 1 hafta içerisinde, kredi kartı kapatma işlemlerini sonuçlandırabiliyor.

Kredi Kartı İptal Edilmesi

Bazı özel durumlarda banka müşterinin düzensiz ödeme yapması ve ilerleyen günlerde kartın tekrar kullanılıp ödenmeme riskine karşın kartı iptal edip kullanıma kapatmaktadır. Bu sırada siz yine borcunuzu ödemeye devam edebilir ve kart borcu tamamen kapatıldıktan sonra karttan tamamen kurtulmuş olursunuz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcundan Nasıl Kurtulunur başlıklı makalemizde Kredi Kartı Borcu atlatma ve Kredi Kartı Borcundan Nasıl kurtulurum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın