Kredi Kartı Çalındığında Yapılması Gerekenler

yorumsuz
172 views

Kredi Kartı Çalındığında Yapılması Gerekenler: Kredi kartı kullanımı ülkemizde iki yıl önce farklı şekillerde sınırlandırılmalar getirilerek başvuru ve alınma işlemi gerçekleştiriliyor. Kredi kartlarının özensiz ve bilinçsiz kullanılması sonucu oluşan borçlara karşı önlem alınarak yeni düzenlemeler ortaya koyuldu. Bu düzenlemeler ile birlikte her ne kadar biraz düzene girse de yinede bilinçsiz kullanımlar mevcut.

Yeni tasarılarla borçların minimum seviyeye inmesi sağlanıyor. Kredi kartlarının gereksiz kullanımı sınırlandırmalarla belirleniyor. Limit seçeneği ve yapılan taksit imkanlarını bankalar daha önceki kart kullanım durumunuza göre ya da gelirinize göre kişisel olarak belirliyor. Her bankanın sunacağı taksit ve verebileceği hizmet imkanı farklılaşırken kullanıcı kişilerinde ağır borçlar altına girmemesi öngörülüyor. 2014 yılında yapılan değişikliğe göre kredi kartı kullanım amaçları belirleniyor ve kişiye özgü limitler kullanıcılara bankalar tarafından belirleniyor.

Kredi Kartı Çalındığında Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Kredi kartınızı bir yerde unutmanız veya çaldırmanız durumunda hemen bankanızın müşteri temsilcisini arayın ve kayıp çalıntı talebinde bulunun ve kartınız alışverişlere kapalı hale gelsin. Diğer türlü geç kalmanız yarına bırakmanız durumunda kartınız ile yapılan alışverişleri iptal edemezsiniz. Anında müdahale ederek kartınızı iptal ettirin ve yeni kartınızın size ulaşması talebini verin. Bu şekilde daha güvenli olacaktır. Diğer yandan müşteri temsilcisi ile görüşmenizde kartınız ile yapılan son alışverişler hakkında bilgi alabilir ve sizin mi yoksa kartı çalan kişinin mi yaptığını öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar? başlıklı makalemizde Kredi Kartı Blokesi, Kredi Kartı Blokesi Kaldırmak ve Kredi Kartı Blokesi Nasıl Kalkar? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın