Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır?

yorumsuz
209 views

Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır? Kredi kartı güvenliğini sağlamak istenmeyen problemleri önlemin bir yoludur. Bankalar kredi kartlarının güvenliğini sağlamak için çok farklı yöntemler geliştirseler de bu önlemler yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle de kullanıcıların bilinçlenmesi ve bilgilendirilmesi şarttır.

Kartın Kaybolması veya Çalınması

Kartınızın çalınması veya kaybolması durumunda zaman kaybetmeden hemen bankanızı arayarak bu kartı kullanıma kapattırmalısınız. Şifrenizi de asla banka personeli dahil hiç kimseyle paylaşmamalısınız. Kartınızı iptal ettirdikten sonra bankanız sizin kartınızı yenileyecek ve yeni kartınızı size posta yoluyla kısa bir sürede gönderecektir.

Kartın ATM’de Sıkışması

Kartınızın herhangi bir ATM’ye sıkışması sorunu çok sık yaşanan bir durumdur. Eğer şifrenizi üç kere üst üste yanlış girerseniz veya dolandırıcılar kartınızı ATM aracılığıyla çaldığında bu sorunu yaşarsınız.

Kartınız ATM’de herhangi bir nedenle kalırsa veya siz ATM’de işlem yaparken kartınıza el konulursa hemen bankanızla iletişime geçerek kartı kullanıma kapattırmanız ve yenisini istemeniz gereklidir.

Bu kapsamda bankanızı ararken kendi telefonunuzu veya bankadaki müşteri hizmetleri telefonunu kullanmalısınız. Ayrıca istenen bilgileri kendiniz vermelisiniz ve kimseye söylememelisiniz.

Güvenli Şifre Oluşturma
En çok düşülen hatalardan bir tanesi de kartlarda yapılan şifre hatalarıdır. Genelde kişiler hatırlaması kolay olsun diye (genelde yaşlı kişiler) doğum tarihi yapmaktadır şifrelerini. Fakat bu kolay bulunabilir olduğundan tehlikeli bir durumdur. Cüzdanınız kaybolduğunda ve çalındığında kimlik ile birlikte kaybolduğundan bulan kişinin şifrenizi bulması kolay olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kullanmak İçin Askerlik Şartı Var Mı? başlıklı makalemizde Kredi Kullanmak İçin Askerlik Şartı ve Kredi Kullanmak İçin Askerlik Şartı Var Mı? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın