Kredi Kartı Ne Zaman Avukatlık Olur?

yorumsuz
62 views

Kredi kartı borçlarınızı ödemekte güçlük yaşıyorsanız yasal takip süreci hakkında informasyon sahibi olmanız sizler için yararlı olabilir.

Kredi kartı borçlarınızı ödemekte güçlük çekiyorsanız ve ödemeleriniz devamlı olarak gecikmeye başladı ise sizin için çekince çanları çalıyor anlamına gelir. Kredi kartınıza ilişkin olan borcunuzun hepsi ya da dönem borcunuz son ödeme tarihinden 15 gün gün sonrasında asgari ödeme tutarını ödeyene kadar kullanıma geçici süre ile kapatılmaktadır. Kredi kartı borcunuzu 3 ay şu demek oluyor ki 90 günlük bir süreç içinde ödemediğiniz vakit kredi kartınız tamamen banka tarafınca iptal edilmektedir. Kredi kartı iptali işleminden sonrasında ise yönetimsel takip süreci tarafınıza yapılmaya başlanır.

İlk olarak size banka tarafınca borcunuzu size hatırlatmakta olan bir uyarı iletilir. İhtar, kredi kartı kullanıcılarının 1 hafta şu demek oluyor ki 7 günlük bir süreç içinde kredi kartına ilişkin olan tüm borcunu ödemesi anlamına da gelmektedir. İhtar aşamasından sonrasında gene ödeme yapmadıysanız kredi kartı borcunuz avukata devredilir. Avukata devredilmek suretiyle işlem başlatılan kartlar yönetimsel takip birimi tarafınca araştırma altına alınmanıza neden olur. Bu kişiler sizinle iletişime geçerek yeni bir ödeme planı oluşturmak için ödeme bütçenizi ayarlamaya çalışırlar. Yeni ödeme planı uygulanırken, geçmiş olan süre içinde kredi kartına temerrüt faizi de uygulanmaya devam etmektedir.

Banka ile İletişimde Olun

Süreçlerden sonrasında kredi kartı sahibi olarak borcunuzu hala ödeyemediyseniz yönetimsel takip aşamasındaki borcun ödeneceğine karar veriliyor. Ödeme sözü alındığı vakit yasal takipten geçiliyor. Bu aşamada dikkatli olmanızda yarar var diyebiliriz. Bundan dolayı bu aşamada eğer ödeme yapmazsanız kanuni takip sürecine şu demek oluyor ki icra takip edeni sürecine girmiş olmuş olursunuz. Bu süreç son aşama ciddi ve tehlikeli bir süreçtir. Kredi kartlarının avukatlık olması da çoğu zaman bu süreçlerden sonrasında ortaya çıkmaktadır.

İdari takip sürecine girdiyseniz kesinlikle banka ile yazışma halinde olmalı ve aranızda iki tarafa da uygun bir anlaşma yapmalısınız. Bankaların bazıları kendi müşterilerine bu tür yönetimsel takip süreçlerinde gecikme faizlerini silme ve ana para üstünden yeni ödeme planı oluşturabilme benzer biçimde fırsatlar sunabilmektedir. Bu tür fırsatlardan yararlanarak borcunuzu uygun şartlar ile ödeyebilmek için bankalar ile yazışma halinde olmanız sizler için yararlı olacaktır.

İdari takip süreçlerinde asla bankalar ile aranızdaki bağları koparmamalı ve devamlı yazışma halinde olmalısınız. Yasal takip süreci yaşanırken bankanın size ulaşamaması ve ödeme planları için size teklif sunamaması kredi kartı borçlarınız yüzünden ciddi sıkıntılar yaşamanıza sebep olabilir. Ek olarak bu durum kredi notunuzu ve ilerleyen dönemlerde yeni bir kredi kartı yada kredi sahibi olabilmenizi de engelleyebilir.

Bir önceki yazımız olan Sanal Kart Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 28 Ekim 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın