Kredi Kartı Taksit Sayısı 12 Ay Oldu

yorumsuz
243 views

Kredi Kartı Taksit Sayısı 12 Ay Oldu. Kredi kartları günümüzde insanlar tarafından yoğun bir şekilde kullanılan bir alışveriş aracıdır. Bakıldığı zaman artık nakit paraların yerine daha çok alışverişlerde kredi kartlarının kullanıldığını görmekteyiz. Artık girdiğiniz en ufak bir dükkân da bile bir adet pos makinesi bulabilmek mümkün hale gelmiştir.

İnsanlar için kredi kartlarından yapılan alışverişler esnasında en önemli durum, taksit sayıları olmaktadır. Bu konuda her insan taksit sayılarının her zaman daha uzun olmasını ister. Böylece geri ödeme konusunda da herhangi bir sıkıntı yaşanmamış olur. Kredi kartlarının taksit sayıları bankalar ya da alışveriş yaptığınız işletmeler tarafından belirlenmez. Bunları sabit bir şekilde düzenleyen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bulunmaktadır. Bu kurum gerekli incelemeleri yaptıktan sonra gerekli gördüğü zaman, kredi taksit sayılarını uzatmaktadır. Kurum son olarak 2015 yılında, beyaz eşya, eğitim ve mobilya harcamaların da ki taksit sayısını 9’dan 12’ye yükseltmişti. Aynı kararda telekomünikasyon, yemek, gıda ve akaryakıt gibi alışverişlerinde taksit yapılamayacağı kararını aynı şekilde korumuştu. 2015 yılından bu yana da yeni bir düzenleme yapılmamıştır. İnsanlar da özellikle son zamanlarda kredi kartı taksit sayısı artacak mı şeklinde birçok soru sormaktadır.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan BDDK başkanı Mehmet Ali Akben, kredi kartı taksit sayısının artırılması ve tüketici kredilerindeki vade süresinin uzaması beklentilerine ilişkin olarak Merkez Bankası ile ortaklaşa çalışacakları sonucunda 12 aya çıkarıldığını açıkladı.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse Ne Olur? başlıklı makalemizde Kredi Kartı Asgarisi, Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse ve Kredi Kartı Asgarisi Ödenmezse Ne Olur? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın