Kredi Kullanmak İçin KKB Kredi Notu Kaç Olmalı?

yorumsuz
474 views

Kredi Kullanmak İçin KKB Kredi Notu Kaç Olmalı?Kredi notu, bankaların kullandırttığı krediler ile banka hesap hareketlerinin ortak bir yerde toplanarak analiz edilmeleri ile hesaplanan puanlamadır. Bankaların bu amaçla kurdukları Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından sizin geçmişteki tüm işlemlerinizi otomatik olarak alınır ve buna göre kredi puanınız hesaplanır. Bütün bankalar bu kredi notunu ortak baz alır ve size işlem yaparken bu notunuza göre işlem yapılmaktadır. O yüzden kredi notunuzu oluşturan bankalar ile ilişkilerinizde oldukça dikkatli olmalı ödemelerinizi mümkün olduğunca erken yapmalısınız.

Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Bankalar otomatik kredi kayıt bürosundan aldıkları geçmiş bilgilerinizi hızlıca analiz eder. Analiz sonucu puanlama hesaplanır. Beş farklı gruptan oluşan risk tablosuna göre kredi alabilme durumunuz hesaplanır. Bu risk tablosu aşağıdaki gibidir:

Gruplar: En Riskli Orta Riskli Az Riskli İyi Çok İyi

Puan: 1-699 700-1099 1100-1499 1500-1699 1700-1900

Bu tablodaki risk değerlendirmesine göre kredi notu 1499’dan yukarı olanlar olumlu sonuç alacaklardır. Bankaların kullandığı tek kriter bu değil. Gelir durumu, borçlar ve bankayla oluşturulan güvende önemlidir bir faktördür.

Peki kredi notu düşük olan kişiler ne yapmalı? 

Eğer kredi notunuz 1.000 Puan altındaysa kredi almanız zor olacaktır. Kredi çekerken sizden kefil ve teminat istenilebilir. Fakat kefil almak bile ileride ödemeleri geç yapmanız durumunda kefiliniz ile aranızın açılmasına neden olabilir. Bu yüzden mümkün olduğunca kefil almamaya çalışın. Tabi bunun için kredi notunuzu yüksek tutmanız gerekecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi faiz oranları 2017 Şubat başlıklı makalemizde Güncel Kredi faiz oranları, Kredi faiz oranları 2017 ve Kredi faiz oranları 2017 Şubat hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın