Kredi Notu Bilgilerini Öğren

yorumsuz
265 views

Artık hepimiz kredi notumuzu düşürmemek veya yükseltmek için ödemelerimizi düzenli yapmamız gerektiğini biliyoruz. Çünkü bize geri dönüşünün zararlarını bilmeliyiz. Kişilerin, kurumların hatta ülkelerin kredi notunun ne denli önemli olduğunu kavramamız gerekir. Bankalardan başvuru alan krediler  veya kredi kartları, bir işe girmek istediğimiz de işe uygunlukta, kiralamak istediğimiz evde, almak istediğimiz evde ve bütün bunlarda kredi notumuzun derecesi önemli olacaktır. Tamamen geçmiş sicilimiz diyebiliriz.

İlerleyen zamanlarda birçok alanda kullanılacağı da ne denli önemli olduğu da artık bilincinde olmamız, bizim yararımıza alacaktır. Yetkili merciiler de, insanların veya kurumların mağduriyetlerini engellemek için bazı kısıtlayıcı yasalar da çıkarmışlardır. Kişilerin daha sonra yaşabilecekleri zorlukları biraz olsun engellenmek istenmektedir.

Krediler

Örneğin, kişilerin maaşlarına göre orantılı kredi çekimleri, vadelerinde kısıtlayıcı etkenler, gibi bir kaç önlemler alınmıştır. Kredi notunu derecelendirmek Merkez bankası tarafından yapılmaktadır. Merkez bankası kişilerin veya kurumların, bankalarla yapmış oldukları işlem sonuçlarından doğan sorumluluklarının ne derece gerçekleştirip gerçekleşmeyeceği ödevleri konusundaki davranışları sonucunda, kredi notunu oluşturmaktadır. Aslında bu kredi notunu belirleyen en önemli etken kendimiz olduğunu bilmeliyiz. Çünkü biz çektiğimiz kredileri veya kredi kartlarının birinci sorumlusu kendimiz. İhtiyaçlarımızı karşılamak için kullananda biziz, sonunda ödemelerine gerçekleştiren de.

Eğer düzenli ödemelerimizi gerçekleştiriyorsak zaten bir sorun teşkil etmez. Ama ödemiyorsak ta karşımıza çıkan sorunlarında sebebi yine kendimizi olacağız. Eğer ödeme zorluğu çektiğiniz, ya da ödemek isteyip de istediğimiz dışında oluşan sebeplerden dolayı ödeyemiyorsak ta, daha problemler yaşamadan önce gereğini yapmaya çalışmak bizim için hayırlı olacaktır. Bir çok banka ödeme zorluğu çeken müşterilerine karşı daha uzun vadeli ve daha az miktarlarda yapılandırmak sunmaktadır. En azından ödemediğimiz bir borcumuzu çalıştığımız bankaya giderek tekrardan yapılandırabiliriz. Zararın neresinden dönerseniz kardır ya, sizde zarar uğramadan önce önleminizi almanız da yarar var.

Bir önceki yazımız olan 2016 – 2017 Banka Kredi Faizleri Düşecek Mi? başlıklı makalemizde 2016 - 2017 Banka Kredi Faizleri ve 2016 - 2017 Banka Kredi Faizleri Düşecek Mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın