Kredi Notu Nasıl Düzelir?

yorumsuz
173 views

Günümüzde kredi hemen hemen her bireyin ihtiyaç duyduğu bir durumdur. Kredi almak için birçok banka vardır. Kredi almanız için aylık gelir ve giderlerinize bakılır. Bunun yanında kredi notunuz çekeceğiniz kredinin miktarını etkilediği gibi onaylanmasını da etkiler.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu daha önce çekmiş olduğunuz kredilerin yada kredi kartının borcu üzerinden değerlendiren bir nottur. Kredi kartınızın veya kredinizin asgarisi başta olmak üzere dönem borcunu günü geçmeden ödeyerek kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notu çekmiş olduğunuz kredinin zamanlaması ve düzenli ödenmesiyle artar ve düşer.

Kredi Notu Nasıl Düzelir?

Kredi notunuz düşükse düzeltmeniz için borcunuzu düzenli bir şekilde ödemeniz gerekmektedir. Çekmiş olduğunuz krediyi zamanında ödeyerek kredi notunuz kendiliğinden düzelir. Taksitlerinize ve asgari ödemelerinizi zamanında ödemeye dikkat edin. Eğer kredinizi zamanında ödemekte zorlanıyorsanız kredinizi yapılandırarak taksitlerini zamanında ödeyebilirsiniz.

Bu sayede de kredi notunuz yükselir. Aylık kredi ödemelerinizi gelir ve gider tablosu oluşturarak rahatlıkla ödeyebilirsiniz. Unutmayın kredilerde planlama çok önemlidir. Borçlarınızı tek bir kredide birleştirerek toplam borcunuzu daha rahat görebileceğiniz gibi ödemelerinizi de daha iyi yapılandırabilir siniz. Eğer kredinizi ödemekte zorlanıyorsanız veya daha fazla krediye ihtiyacınız varsa ipotek ile daha yüksek krediler çekebilirsiniz. Eviniz, arsanız, arabanız gibi değerli mallarınız varsa ipotek ile kredinizi yükseltebilirsiniz. Unutmamak lazım ki ipotek riskli bir girişimdir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Hesaplanırken Dikkate Alınan Kriterler Nelerdir? başlıklı makalemizde Kredi Notu Hesaplama kriterleri ve kredi notu nasıl hesaplanıyor hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın