Kredi Notu Ne Demek

yorumsuz
244 views

Kredi Notu Ne Demek? Tüm kişisel finansal geçmişinizin ortak bir kurumda (Türkiye’de KBB) toplanarak analiz edilip değerlendirilerek ortaya çıkan puan türüne Kredi Notu denmektedir. Elde edilen bilgiler karşılığında bu puanla kuruluşa üye olan tüm firmalara bilgi olması amacı ile belli bir ücret karşılığında satılmaktadır. Türkiye’de bazı firmalar kendi kredi notu değerlendirme sistemini uygulamaya çalışsa da her türlü bilgiye erişemedikleri için bu konuda yine de KBB’nin yardımına ihtiyaç duymaktadırlar. Diğer tüm ülkelerde de aynı sistem işlemektedir. Hatta sadece bireysel kullanıcıların kredi notu yoktur. Firmaların ve hatta ülkelerin bile kredi notunu belirleyen kuruluşlar vardır.

Risk Durumunuzu Gösterir

Kredi notunun asıl amacı sizin risk durumunu çıkartıp bunu analiz etmektir. Bu çıkan analizler doğrultusunda sizin bankalara yaptığınız finansal başvurular değerlendirilmeye alınır ve bununda bir sistemi vardır. Bu sistem tarafından riskli görülen kişilerin finansal başvuruları otomatik olarak değerlendirilmeye alınmaz bu sayede hem zaman hem de personelden tasarruf yapmış olurlar.

Bankalar İçin En Önemli Değerlendirme Ölçütüdür

Ülkemizde ve dünyada olan bankalar için tek olmasa bile en önemli değerlendirme sistemi budur. Findeks sisteminin her geçen gün teknoloji ile birlikte değerlendirmelerinin kalitesizleşmesi ve elinde ki bilgilerin verilerin her geçen gün büyümesiyle değerlendirme kalitesinin arttığını söylenmektedir. Bu kredi notu dışında değerlendirmelerde mevcuttur. Bunlar çalıştığınız kurum, gelir durumu, aile gelir durumu gibi değerlendirmeler yapmaktadır. Bankalar için en değerli değerlendirme şekli bu kalemlere dayanılarak yapılmaktadır.

Ülkemizde bu puanı belirlemekle ilgili olarak tek yetkili olan kuruluş KBB Findekstir. Bu kuruluştan başka hiç bir kuruluşun kredi notu belirleme gibi bir yetkisi bulunmamaktadır. Ancak bankalar kendilerine göre değerlendirme sistemi yapmaya uygundur. Bu değerlendirmeleri sadece özel kuruluşların kendi bilgileri olarak kalması şartı vardır. Her bankaya eşit miktarda bilgi sunan bir sistemdir.

Bir önceki yazımız olan Sürekli Başvuru Yapınca Kredi Skoru Düşer mi? başlıklı makalemizde Sürekli Başvuru Yapınca Kredi Notu Düşer Mi ve Sürekli Başvuru Yapınca Kredi Skoru Düşer mi? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın