Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum

yorumsuz
498 views

Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum Bankalar müşterilerinin kredi taleplerinin değerlendirirlerken dikkat ettikleri en önemli nokta olarak kredini notu seviyesine bakarlar. Ancak kredi talep eden müşterinin kredisinin onaylanması için sadece kredi notunun yüksek olması yeterli bir durumdur değildir. Aynı zamanda kredi talebinde bulunan kişinin aylık gelir durumu da oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü kredi almak isteyen müşterinin aylık geliri ile kredi taksit tutarları arasındaki denge oldukça önemlidir ve bankalar buna göre kredi talebini kabul eder ya da reddeder.

Kredi Onayı için Nelere Dikkat Edilmektedir?

Bankalar kredi talebinde bulunan müşterilerinin kredi onayı için yapmış oldukları incelemeler neticesinde müşterinin aylık geliri ile kullanmak istedikleri kredi tutarlarının yarısını geçmemesine özen göstermelidirler. Bu konuda örnek verilecek olursa aylık geliri 2000 TL olan bir kişi en fazla aylık ödemesi 1000 TL ‘ye kadar olan kredi tutarı konusunda talepte bulunabilmektedir. Yani kişinin kredi notu ne kadar yüksek olsa da aylık ödemesi 1500 TL’ye denk gelen bir kredi kullanabilmesi mümkün değildir. Tüm bunların yanı sıra kredi kullanmak isteyen kredi notu yüksek müşterilerin mutlaka belgeleyebileceği bir aylık gelirinin olması gerekmektedir.

Düzenli bir aylık gelire sahip olmayan kişilerin kredi notları ne kadar yüksek olursa olsun kredi kullanmaları mümkün görünmemektedir. Kısacası kredi kullanabilmek için kredi notunun yüksek olması yeterli bir etken değildir. Bu durum kısaca özetlenecek olursa kredi kullanmak isteyen kişinin kredi notunun yüksek olması, belgeleyebildiği aylık bir gelirinin olması ve kullanmak istediği kredi tutarı ile aylık geliri arasındaki dengenin muhafaza ediliyor olması gerekmektedir. Tüm bu şartları yerine getiren müşteriler bankalardan kolaylıkla kredi alabilmektedirler. Bu şartlardan bir tanesinde meydana gelecek bir eksiklik kişilerin kredi kullanamamasına neden olmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Ne Demek başlıklı makalemizde Kredi Notu Ne hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın