Kredi Notumu Nasıl Yükseltirim?

yorumsuz
133 views

Kredi notunuzu iyi mi yükseltebileceğinize dair bilgiler içeriyor.

Kredi notu bankalar tarafınca önemlidir. Herhangi bir bankadan kredi kartı talep edecekseniz ya da kredi çekme talebinde bulunacaksanız öncelikli olarak kredi notunuz mercek altına alınır. Eğer kredi notunuz düşükse kredi kartı talebiniz de kredi çekme talebiniz de reddedilir. Hayatta ne süre nakit paraya gereksinim duyacağınızı asla bilemezsiniz. Bu zor günleri ve yaşamın karşınıza çıkaracağı fena sürprizleri de dikkate alarak kredi notunuzu şimdiden yükseltmeye çalışmanızda yarar olacaktır.

Kredi Notu Iyi mi Yükseltilir

Bu sorusunun yanıtı ise sandığınız benzer biçimde oldukça karmaşık bir plan içermiyor. Yapacağınız kolay birkaç işlem kredi notunuzun birden tavan yapmasını sağlamayacak olsa da belirli bir oranda artmasını, en azından artmaya başlamasını elde edecektir. Bu önerileri gerçekleştirmeniz halinde kredi notunuzun aynı gün yükselmesini beklemeyin. Bankalar lüzumlu finansal çözümleme çalışmalarını yaptıktan ve size dair veriler güncellendikten sonrasında kredi notunuzda bir miktar artış olabilir. Bu da 30 ila 60 gün içinde bir sürece karşılık ediyor.

Düşük kredi notu iyi mi yükseltilir sorusunun yanıtını içeren bölümünü dikkatlice okuyun ve bir tek birkaç maddeyi değil bu bölümde yazan tüm maddeleri hayatınıza geçirin. Bir tek bir öneriyi dikkate almanız kredi notunuzun yükselmesi için kafi olmayacaktır.

Kullanmadığınız Hesaplarla Vedalaşın

Yapmanız ihtiyaç duyulan ilk işlem, banka hesaplarınızı gözden geçirmek olacaktır. Kullanmadığınız tüm banka hesaplarınızı kapatın. Hatta banka hesabınızda daha ilkin açtırmış olduğunuz vadeli hesaplarınız, döviz hesaplarınız ve buna benzer hesaplarınız var ise, bu tarz şeyleri da kapatın. Bir tek kullandığınız etken hesabınız kalmalıdır.

Borçlarınızı Ödeme Vakti Geldi

Bankaların kredi kartı ya da kredi çekme taleplerinde yalnızca daha ilkin çektiğiniz kredi borçlarınızı ödeyip ödemediğinizi dikkate aldıklarını sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ödemediğiniz faturalardan da bankaların haberi oluyor. Adınıza kayıtlı olan tüm faturaları ödemelisiniz. Ek olarak isminizin mevcut olduğu öteki borçları da ödemeniz gerekiyor. Ihmal etmeyin; bankalar borcu olmayan müşteriler ister!

İstikrarı Elden Bırakmayın

Devamlı olarak adres yada telefon numarası değiştiriyorsanız bankalardan pozitif puan almayı beklemeyin. İstikrar bankalar için mühim bir husustur. Ödemelerinizi tertipli olarak yapmalısınız. Ek olarak oldukça fazla banka değişikliği yapmamanız da gerekiyor. Zorunlu kalmadıkça banka ve kredi kartı değişikliği yapmayın. Bankalar müşterilerinde istikrar görmek ister!

Bankanıza Daha Fazla Vazife Verin

Bankanız aracılığı ile ne kadar fazla işlem yapıyorsanız, sizin için o denli iyi olacaktır. Mesela faturalarınızı elde ödemeyi bırakın. Banka hesabınız üstünden otomatik ödeme talimatı verin. Bütçenizi zora sokmayacak minik oranda bir parayı vadeli hesap açıp yatırın. Ya da bu para ile likit fon alın. Alışverişlerinizde nakit para yerine kredi kartı kullanın. Ödemelerinizi kartınız üstünden yapın.

Sık Sık Bankaların Kapısını Çalmayın

Bankalardan çoğunlukla kredi çekme talebinde bulunmayın. Yeni kredi kartı talebinde de bulunmayın. Mümkün olduğunca nakit ön ödeme kullanmayın. Zorunlu kalmadıkça elinizdekilerle en azından bir süre yönetim etmeye çalışın. Bu süre minimum 60 gün olmalıdır. Bilgileriniz güncellendikten sonrasında oldukça zorda kalırsanız kredi yada kredi kartı talebinde bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicili İle Kredi Notu Arasındaki Fark Nedir? başlıklı makalemizde Kredi Notu ve Kredi sicili hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın