Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum? (Kredi Notu Öğrenme)

yorumsuz
485 views

Kredi Notumu Öğrenmek İstiyorum? (Kredi Notu Öğrenme) İnsanlar farklı dönemlerde nakit ihtiyacı duyuyorlar. Bu ihtiyaç bazen yüksek bedellerde olan ev ya da araba gibi ihtiyaçların alınmasında kullanılırken bazen daha küçük bedeller ile kısa dönemde rahatlamak için ortaya çıkıyor. Bu aşamada kişiler farklı bankalar arasından seçimlerini yaparak kredi talebinde bulunuyorlar. Bu taleplerinde kişilerin ilk olarak kredi notlarına bakılıyor. Eğer kişilerin kredi notları yüksekse bu kişilere bankalar güvenerek kredi verebiliyorlar. Ancak bu notları düşük olan kişiler olursa birçok banka bu kişilere kredi vermeyi reddediyor. Bu durumda olan kişilere de kredi veren bankalar oluyor ancak faiz oranları biraz daha yüksek seviyelerde seyrediyor.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplama işlemi bankalar tarafından yapılırken bu aşamada daha önce aldığınız krediler ve yaptığınız ödemeler göz önünde bulundurularak bir puan oluşturulur. Bu puan sisteminde daha önce hiç kredi almamış kişilerin de puanları oldukça düşük çıkacaktır. Tahmin edilebildiği gibi krediyi çektikten sonra ödemede sıkıntı yaşayan kişiler de puan konusunda zorluk yaşayabilirler. Bu aşamada kişilerin puanları 1 ile 1900 arasına değişmektedir. Puanlar farklı kademelere ayrılırken 700 puana kadar en riskli kullanıcı olarak nitelendirme yapılır. Bu seviyede puanlar arttıkça risk oranı da azalmaktadır. 1700 ile 1900 puan arasında puana sahip kişiler çok iyi bir puana sahip olduklarından rahatlıkla kredi alabilirler.

Kredi Notu Nereden Öğrenilir?

Kredi notunu öğrenmek için kişiler internet sitesini kullanabilirler. İnternet sitesi üzerinden yalnızca TC kimlik numaraları ile birlikte yapacakları araştırma sonrasında kendilerinin kredi notları belirtilecektir. Bu notu bankalar da rahatlıkla kendi sistemleri üzerinden bulabilirler. Bu sebeple de bu notun öğrenilmesi yalnızca bankaların size bakış açısını öğrenme şansı elde etmenizi sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum başlıklı makalemizde Kredi Notum Yüksek Ama Kredi Alamıyorum hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın