Kredi Notunun 0 Olması Ne Demektir?

yorumsuz
41 views

Kredi Notunun 0 Olması Ne Demektir?

Kredi notu kişilerin bankalar ile çalışmaları sonucu oluşan bir nottur. Bu nota göre bankalar kişileri tanır ve ürün kullandırır. Ödeme düzenine göre bu not artar, azalır ya da stabil kalır. 800 ile 1900 arasında verilen bir not olmakla birlikte, kredi notu 0 şeklinde bir durum da söz konusu olabilmektedir. Pek çok insanın anlam veremediği bu durum birkaç sebepten ötürür ortaya çıkmaktadır. Bunlar,

Daha önce bankalara herhangi bir başvuruda bulunmamak,
Daha önce kredili ürünlerden hiçbirini kullanmamak,
Yönlendirilen kredili ürünleri kabul etmemek ve kullanmamak,

Bu noktada kişinin ödeme alışkanlıkları bilinemeyeceğinden kredi notu da 0 olmaktadır. Tabi bankalar bu kişilere kredi notu düşükmüş gibi yaklaşarak ürün kullandırmak istemezler.

Kredi Notu Nasıl 0’da Kurtarılır?

Kredi notu 0 olan kişiler, bu notu artırmak ve ürün kullanmak istiyorlar ise öncelikle hali hazırda çalıştıkları bankalara başvuru yapmalıdır. Örneğin maaş bankaları bu konuda son derece önemli bir görev üstlenir. Maaş bankasına düşük limitli bir kredi kartı, pratik kredi ya da ek hesap başvurusunda bulunulabilir. Maaş bankası müşterisinin bu talebini geri çevirmeyecek ve kredili ürün kullandıracaktır. Ayrıca kişi daha önce kendi adına yönlendirilmiş bir kredi var ise bunu kullanıma açtırarak da kredi notunun oluşmasını sağlayabilir.

Düşük Kredi Notu mu? 0 Kredi Notu mu?

Kulağa garip gelse de düşük kredi notuna sahip olan kişiler, 0 kredi notuna sahip olan kişilere göre daha risksiz bulunur. Bunun nedeni ise düşük kredi notuna sahip olan kişinin en azından ödeme alışkanlığının biliniyor olmasıdır. Ancak kredi notuna sahip olan kişiler için bankalar hiçbir bilgiye sahip olamadıkları için oldukça dikkatli davranırlar. Bu kişiler eğer bankalardan maaş almıyorlar ise herhangi bir bankadan vadeli hesap açtırabilirler. Bankadan da açılan bu vadeli hesap karşılığında kredi ya da kredi kartı talep ederler. Limitler çok düşük olsa dahi verilen bu ürünleri kullanmak ve ödemeleri düzenli şekilde  yapmak birkaç ay içinde kredi notunun yükselmesini salayacaktır.Kredi notunun yükselmesi durumunda da istenilen kredyi kullanma imanına sahip olunulacaktır.

Bir önceki yazımız olan Düşük Kredi Notu Nasıl Artırılır? başlıklı makalemizde Düşük Kredi Notu ve Düşük Kredi Notu Nasıl Artırılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın