Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak 2016-2017

yorumsuz
3.798 views

Kredi Sicil Affı Ne Zaman Çıkacak 2016-2017? Yakında bir düzenleme söz konusu olacak. Bankalara olan borcunu ödemeyen pek çok kişi bankaların kara listesinde yer almaktadır. Bilindiği gibi bankalar borçların ödenmediği takdirde 90 günlük süreyi dolduran kişiler için haciz işlemleri başlatarak hukuksal yollara başvurabilmektedir. Bankaların hukuksal yollara başvurduğu durumlarda kişiler kara listeye girmiş olmaktadır. Kara listede ismi yer alan kişiler bankalardan 5 yıl boyunca hiçbir şekilde yararlanamamaktadır. Kişilerin 5 yıl sonunda kredi notları sıfırlanarak yine banklardan destek almaları zor hale gelmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kişilerin kara listeden çıkabilmesi için kredi sicil affının düzenlenmiş olması gerekmektedir. Eğer kişiler ödemesi gereken tüm borçları öderse kişiler kara listeden çıkarılarak bankalardan yararlanabilme imkanı sunulmuş olmaktadır. Devlet kişilerin kara listeden çıkabilmesi için belirli aralıklar ile kredi sicil affı çıkarabilmektedir.

Kara Listeden Çıkanlar Bankadan Yararlanabilir Mi?

Kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de kredi borcunu ödeyen kişilerin kara listeden çıkıp çıkmayacağı ile ilgilidir. Kişiler devlerin kredi sicil affı imkanlarından yararlanır ve kredi borçlarını tamamen öderse bankalardaki kara listelerden çıkarılmaktadır. Dolayısıyla kişilerin banka ürünlerinden yararlanabilmesi de mümkün olmaktadır.

Bankaya olan borcunuzun tümünü ödedikten sonra kredi notunuz sıfırlanmaktadır. Kredi notunuzu yükseltmek için banklarla yaptığınız çalışmalar sonucunda edindiğiniz borçları düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir.

Kredi notunuzu yükseltmek için ufak banka harcamaları yaparak borçlarınızı düzenli ve istikrarlı bir şekilde ödeyerek bankalardaki kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Banka Kredi Risk Raporu Nasıl Öğrenilir? başlıklı makalemizde Banka Kredi Risk Raporu, Banka Kredi Risk Raporu Nasıl Öğrenilir? ve Banka Kredi Risk Raporu Öğrenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın