Krediler En Çok Kaç Aylık Yapılabilir?

yorumsuz
411 views

Gün geçtikçe insanların ihtiyaçları artmakta fakat giderleri de gelirlerden fazla olduğu için birikim yapmaları zorlaşmaktadır. Bu aşamada insanların aklına ilk gelen kurtarıcı yol ise ihtiyaçlarını karşılamak için bankalara başvurup kredi çekmek olmaktadır. Konut, araç, ihtiyaç, eğitim, iş yeri kurma, evlilik, sağlık gibi birçok alanı kapsayan kredi çeşitleri ve imkânları mevcuttur.

Kredi çekmenin de belli kuralları vardır. Öncelikle bankanın araştırması da kredi notunuz iyi çıkmalıdır. Kredi notunuz ne kadar yüksek çıkarsa bankanın size sunacağı avantajlar o kadar fazla olacaktır. Bunu da önceki hesaplarınızdan düzenli ödemeleriniz belirler.

Krediler En Çok Kaç Aylık Yapılabilir?

2013 yılı itibariyle BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu)’nın düzenlediği bir kararla kredi vadelerine kısıtlama getirilmiştir. Bu yönetmeliğe göre ihtiyaç kredileri en fazla 36 ay vade ile kredi verebilir. Konut kredilerinde ise ipotekli verildiği için vade daha uzun olur. Konut kredisi en çok 120 ay vade vermektedir. Araç kredisinde taksit ödeme süresi aracın sıfır ya da ikinci el olma durumuna göre farklılık gösterir. Sıfır araçlarda vade 48 ay iken ikinci el araçlarda aracın yaşı kriter alınıp ona göre vade değişebilmektedir. Eğitim, evlilik, iş yeri açma gibi krediler tüketici kredileri adı altında olup bu kapsamda ise vade vade 36 ayı geçmemektedir. Kredi kartı ve nakit çekimlerinde ise süre 9 ayı geçmeyecek şekildedir.

Bir önceki yazımız olan Faizsiz Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Faizsiz Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın