Kredilerde Hayat Sigortası

yorumsuz
130 views

Kredilerde Hayat Sigortası

İnsanlar kimi zaman mevcut şartları elvermediği için krediye gereksinim duyuyorlar ve farklı türden kredi çekilirken de insanların karşısına kimi bankalar hayat sigortası alternatifini sunuyorlar.

Hangi Kredi Türlerinde Uygulanıyor?

Kredilerde hayat sigortası çekilen tüm krediler için yapılabilen bir uygulama. Burada kişinin çekmiş olduğu kredi türü eğer bir konut kredisi ise o zaman toplam paket dahilinde yani DASK yani zorunlu deprem sigortası ile beraber hayat sigortası da kişilerin karşısına paket dahilinde sunuluyor. Ama bunun dışında rakamı ne olursa olsun çekilen ihtiyaç kredileri ve taşıt kredilerinde de vade süresi ne olursa olsun hayat sigortası banka tarafından müşterilerine sunuluyor. Zorunlu olmamakla beraber tercih tamamen müşteriye bırakılıyor.

Neden Hayat Sigortası Yapılıyor?

Her şeyin bir nedeni olduğu gibi bu durumun da yani hayat sigortasının da kendi içinde bankalar tarafından istenmesinin haklı sebepleri var. Bu sebeplerin başında bankanın krediyi çeken kişinin başına bir şey gelmesi ve ödeyemeyecek olur ise kendisini garanti altına alma istemi ağırlık kazanıyor zira bu sigorta bankalar için bir teminat niteliği taşıdığından oldukça önem arz ediyor. Böylece eğer kişi vefat ederse banka hayat sigortası üzerinden kalan parayı tahsil edebiliyor.

Lakin burada da şöyle bir sorun olduğunu göz ardı etmemek gerekiyor. Kişi krediyi çektiği dönemde ölümüne sebep teşkil edebilecek bilinen bir kronik rahatsızlığı var ise ve bu bir biçimiyle tespit edilmiş ise o zaman hayat sigortasını yapan kurum bu ödemeyi gerçekleştirmiyor ve kalan borç ölen kişinin mirasçılarına kalıyor.

Miktarlar Nasıldır?

Kredilerde hayat sigortası kullanıldığı zaman üstte belirtilen kredi türlerine göre karşımıza farklı oranlar çıkıyor. Bu oranlardan örnek vermek gerekir ise eğer kullanılan bir ihtiyaç kredisi ise o an ki şartlara da bağlı olarak yıllık olarak 50 ile 70 TL arası, Mortgage olarak tabir edilen konut kredilerinde yıllık olarak 450 ile 550 TL arası ve kullanılan taşıt kredilerinde yıllık kullanılan kredinin miktarına göre 150 TL ile 350 TL arasında değişiklik göstermektedir. Lakin bu konuda net bir rakam vermek de çok mümkün değildir.O an ki enflasyon koşullarına göre rakamların yüksekliği de görülebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlik Müjdesi ve İhtiyaç Kredisi Veren Katılım Bankaları başlıklı makalemizde Bedelli Askerlik, Bedelli Askerlik Şartları ve İhtiyaç Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Ağustos 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın