Limit Kontrol Sistemi Nedir?

yorumsuz
234 views

Limit Kontrol Sistemi Nedir? Limit kontrol sistemi, kredi kayıt bürosunca verilen önemli bir düzenleyici hizmettir. Kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda bu kontrol sistemi tüm bilgileri toplayarak banka ile paylaşır. Örneğin; X bankasından 6000 limiti olan ve Y bankasından da 5000 limitli olan bir kredi kartı aldığınızı düşünün. Z bankasından da 4000 limitli kredi kartları başvurusunda bulundunuz.

Aylık geliriniz de ortalama 2500 TL olsun. Bu durumda bankalardan aylık gelirinizin en fazla 4 katı olan kredi kartı limiti size tanımlanacaktır. Limitiniz yetersiz olduğundan dolayı aynı aylık gelirinizden kaynaklı Z bankasından kredi kartınız onaylanmayacaktır. Kredi kartınız bu durumda limit kontrol sistemine (LKS) takılarak önlenecektir.

Limit İçin Geliriniz Önemli

Limit kontrol sistemi (LKS) aslında çoğunlukla bankadan bankaya farklılıklar gösterir. Yani bu durumda bir müşteri olarak aylık gelirinizi olduğundan daha yüksek gösterebilirsiniz. Aylık geliriniz ne kadar yüksek gösterilmişse bu sistemle birlikte limit sorunu da ortadan kalkacaktır. Bankadaki Müşteri Temsilcilerinin ayarlamasıyla yapılabilen bu işlemden dolayı da bankalar son zamanlarda yeni kredi kartı başvuruları aşamasında gelir belgesi ibraz etme şartını ortaya koymuşlardır. Bu tarz uygulamalar ile hem sizin ödeme konusunda sıkıntı çekmemeniz sağlanacak hemde bankalar verdikleri kredi ürünlerini riske atmayacak. Diğer türlü alacağınız krediler ile hem bankaları yanıltmış olacaksınız hemde gelirinizin de üzerinde bir risk almış olacaksınız. Bu hem banka hemde sizin için iyi olmayacak bir durum yaratacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır? başlıklı makalemizde Kredi Kartı Güvenliği, Kredi Kartı Güvenliği Nasıl Sağlanır? ve Kredi Kartınız ne kadar güvenli hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın