Mortgage Alırken Nasıl Hazırlanmalısınız?

yorumsuz
47 views

Mortgage Alırken Nasıl Hazırlanmalısınız?

Her bireyin en büyük arzularından, hayallerinden biri kendisine ait bir konutunun olmasıdır. Ancak ekonomik nedenler, finansal sorunlar hayallerine ulaşmasındaki en büyük engelleridir. Günümüz şartlarında da birikim yaparak ev sahibi olmak maalesef pek mümkün görünmüyor. Çünkü bir yandan kira gideri, bakmakla yükümlü olunan aile fertleri ve kişisel harcamaların yanı sıra, bunun üstüne bir de alınacak konut için birikim yapılması gerekecek. Bu da maalesef imkansız değil ama çok zor. Çok uzun yıllar geride kalabilir. Mortgage ile uzun yıllar beklemeğe gerek yok. Hatta yıllarca boşa ödenecek olan kira gideri, satın alınacak konut için gelir haline dönüşecektir.

Mortgage Kredisi Kullanmaya Gönül Rahatlığıyla Karar Verebilirsiniz

Mortgage kullanımı sizi her koşulda avantajlı kılacaktır. Çünkü ülke ekonomisi ve enflasyon şartları düşünüldüğünde, elinizde tutarak birikim yapmaya çalıştığınız paranız gün geçtikçe değer kaybına uğrayacaktır. Yani verilecek en doğru karar Mortgage kullanarak ev sahibi olmaktır.

Mortgage Kredisini Hangi Bankadan Almalısınız?

Ülkemizdeki bankaların tamamı Mortgage kredisi kullandırmaktadır. Ancak bu bankaların faiz oranları her banka için farklıdır. Hatta banka kendi içerisinde farklı koşullarla faiz oranlarını değiştirebilmektedir. Bu etkenler nelerdir? Başta kullanılan vade çok önemlidir. 36-48-60 ay gibi 12 ay katları olarak 120 ay vadeye kadar kredi bulmak mümkündür. Ancak vade ne kadar uzun tutulursa faiz oranı o kadar artacak, dolayısıyla toplamda ödenilecek faiz miktarı da artmış olacaktır.

Mortgage’i kullandınız ve belli bir süre sonra kullandığınız vadedeki faiz oranları düştü. Pişman olup; “Keşke bekleseydim daha düşük faiz oranı ile kredi kullanacaktım” dememek için dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Nedir? Kredi kullanırken ileride yapılandırma imkanı olup olmadığı banka temsilcisine mutlaka sorulmalıdır. Çünkü yapılandırma imkanı her tür kredi ve her bankada bulunmamaktadır.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da şu; belli bir zaman sonra elinize yüklü bir miktar para geçti. Ara ödeme yaparak faiz ödemesinden kurtulunabilir. Ancak bu konuyu da aynı şekilde banka müşterisiyle konuşarak yapılandırma hakkında bilgi alınması gerekecektir.

Mortgage Sadece Bankalardan Mı Kullanılır?

Hayır. Bazı kurumsal emlak şirketleri size uygun faiz koşullarıyla veya faizsiz olarak nitelendirdikleri işletme paylarıyla istenilen evi alıcıya satın alıyor ve arzu edilen vadede ödeme yapılması istenerek, vade sonunda alıcıya tapuyu teslim ediyor.

Bir önceki yazımız olan En Düşük Faizli Konut Kredisi Hangi Bankanın başlıklı makalemizde En düşük Faizli Konut Kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 3 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın