Nakit Avans Nedir?

yorumsuz
133 views

Nakit Avans Nedir?

Kredi kartının ne işe yaradığı artık herkes tarafından biliniyor. Daha doğrusu bu kartların en belirgin özelliği olan taksitli işlem imkânı herkes tarafından benimsenmiş durumda. Ancak kredi kartlarında bilinmeyen pek çok alternatif hizmet bulunuyor.

Örneğin yurtdışında acil para kullanmak, camcı, çilingir ya da çekici çağırmak bu kartlar ile mümkün. Ancak kimse yeni yeni tanınan ve sıkça kullanılan nakit avans ürünü hakkında henüz yeterli bilgiye sahip değil. Tıpkı bir kredi gibi kullanılan ancak bazı konularda krediden farklılık gösteren bu ürünün en büyük avantajı ise anında kullanılabiliyor olması. Tabi karta tanımlanmış bir nakit avans limiti olması durumunda. İşte ayrıntılar.

Dosya Masrafı ve Sigorta Bedeli Yok

Kredi kartından kullanılacak nakit avansların en önemli diğer bir özelliği de dosya masrafı ve işlem ücretinin olmaması. Yani kredi kartında tanımlanmış 10 bin TL limitli bir nakit avans çekildiğinde yalnızca faizi ile birlikte geri ödeniyor. Bunun dışında asla masraf alınmıyor. Ancak taksitli çekmek yerine tek çekim işlem yapılır ise bu durumda banka belli bir işlem ücreti alabiliyor. Alınan işlem ücreti faizden daha yüksek olduğu için genellikle taksitli olarak nakit avans kullanımı eğilimi görülüyor. Ayrıca taksitli nakit avansı erken kapama ve faiz iadesi alma şansı da bulunuyor. Aynı gün cayma ve bedel ödememe özelliği de tıpkı kredi gibi işliyor.

12 Aya Kadar Taksitlendirilebiliyor

Nakit avansların belki de tek dezavantajı taksit seçeneğinin yalnızca 1 yıl olmasıdır. Çünkü insanlar ihtiyaç kredisi taksitlerinin 48 aya kadar bölünebilmesi nedeni ile az miktarda taksit ödemeye alışmış durumda. Dolayısıyla nakit avansı 12 aya bölmek yüksek tutarlı taksit ödemeleri anlamına geliyor. Özellikle 5 bin TL ve üzerinde çekilen nakit avanslar kullanıcısını zorlayabiliyor. Ancak 5 bin TL’nin altındaki nakit avanslar en sık kullanılan ve ödenmekte zorlanılmayan ürünlerdir. Yine de tüm bunlara rağmen insanların nakit avansa olan talepleri azalmıyor. Çünkü nakit avansın onay süreci bulunmuyor ve insanlar bu ürünü ATM kanalı ile ya da şubeden direkt kullanabiliyor.

Bir önceki yazımız olan Hayat Sigortası Neden Yapılır? başlıklı makalemizde Hayat Sigortası ve Hayat Sigortası Teminatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 11 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın