Öğrencilere Kredi Kartı

yorumsuz
65 views

Öğrencilere Kredi Kartı

Üniversiteye başlayan öğrenciler iyi bilirler. Kampüsün her noktasında bilgi toplayan ve ardından kredi kartı yönlendiren aktif satış ekipleri bulunur. Genellikle pek çok üniversite öğrencisinde bu kredi kartları bulunuyor. Ancak öğrenci velileri bu durumdan çok da iyimser bahsetmiyor.

Bir noktada bankaların öğrencilere verdikleri bu kredi kartlarının yasal olup olmadığı tartışılıyor. Ancak bankalar BDDK kapsamında öğrenci olan reşit bir kişiye belli limitler dâhilinde kredi kartı verebiliyor. Dolayısıyla pek çok ailenin yasal yollara başvurusu bu noktada sonlanmış oluyor. Tabi çok daha yüksek limitli öğrenci kartlarının varlığından söz etmek de mümkün. Ancak bu kişiler hali hazırda öğrencilik hayatı boyunca sigortalı bir işte çalışan kişilerdir.

Öğrenci Kartlarından Aidat Alınıyor mu?

Bankalar en sık kredi kartı aidatı nedeni ile şikâyet alıyor. Kart aidatlarına ilişkin henüz net ve kesin bir çözüm önerisi sağlanmış değil. Ancak en sık merak edilen ise öğrenci kredi kartlarından aidat alınıp alınmadığı. Pek çok banka öğrenci kredi kartlarından aidat almıyor. Ancak bazı bankalar öğrenci kredi kartlarından, standart kredi kartlarının yüzde 10’u ya da yüzde 5’i kadar aidat alıyor. Örneğin standart kredi kartı aidatı senelik 100 TL olan bir banka öğrenci kredi kartından 10 TL ya da 5 TL tahsil ediyor. Bazı kampanyalar kapsamında alınan bu ücretin geri iadesi de mevcut.

Öğrenci Kredi Kartı Kullanmak İstemeyenler Ne Yapmalı?

Bilindiği üzere kampüslerde görev yapan aktif satış temsilcileri oldukça ısrarcı olabiliyor. Hatta kart yönlendirmeyeceğini söyleyip arkadan bir kredi kartı sürprizi yapabiliyor. Bu tarz durumlar ile karşı karşıya kalmamak için alınabilecek bazı önlemler söz konusu. Bunlar,

Kimlik bilgileri kesinlikle verilmemeli,
İmzalanan noktalar iyice okunmalı ve içerisinde kredi kart sözleşmesi olup olmadığı incelenmeli,
İletişim numaraları doğru olarak verilmeli. Çünkü kart talebi alındığında bankalar bilgilendirme yaparlar ve bu bilgilendirmeler doğrultusunda kart gelmeden iptal ettirmek mümkün olur,
İkna aramaları dinlenmemeli ya da banka aramaları açılmamalı,
Kart onay mesajı ya da maili geldiğinde direkt olarak, kart gelmeden iptal ettirilmeli.

Bir önceki yazımız olan Aidatı Olmayan Kredi Kartı Var Mı? başlıklı makalemizde Aidatı Olmayan Kredi Kartı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın