Online Döviz Fiyatları Nedir?

yorumsuz
25 views

​​​​​​​Online kelimesi, internet(web) teknolojisinin gelişmesi ile hayatımıza girmiştir. Online, kişilerin, kurumların, hatta nesnelerin internet üzerinden anlık olarak iletişim kurmasıdır. İnternet üzerinden alışveriş, görüşme, toplantı vs. hepsi online yapılmış demektir.

Döviz Fiyatlarını Nasıl Öğreniyoruz?

Önceleri döviz fiyatlarını, döviz ofislerinden, bankalardan öğrenebiliyorken internet(web) teknolojisinin hayatımıza girmesi ile birlikte akıllı telefon, bilgisayar daha doğrusu internete bağlı cihazlarımızdan döviz fiyatlarını öğrenebilir duruma geldik. Bir bankaya ya da döviz ofisine gittiğinizde ışıklı panolarda döviz fiyatlarının yazılı olduğunu ve anlık olarak değiştiğini göreceksiniz. Bu döviz fiyatlarının internet üzerinden (web site ve uygulamalar aracılığıyla) yayınlamasına ise online olarak yayınlama, bu internet mecralarından öğrenmemize de online olarak öğrenme denir.

Döviz Fiyatını Online Olarak Öğrenmenin Avantajı Nedir?

Döviz fiyatlarını bankaya, döviz bürosuna gitmeye gerek kalmadan öğrenme imkanı sunar. Diğer yandan döviz alıp satanların fiyatları anlık takip ederek, alırken en düşük, satarken en yüksek fiyattan satma imkanı verir.

Döviz Fiyatlarını En Kolay Nasıl Öğrenebilirim?

Bunun en basit yöntemi Google, Yandex, Yahoo gibi büyük arama motorlarının arama çubuğuna öğrenmek istediğiniz döviz çiftinin kısaltmalarıyla yazmaktır. Mesela dolar/TL fiyatını merak ediyorsan, arama çubuğuna Dolar/TL (dövizlerin kısaltmalarıyla) yazmak yeterli olacaktır. ilk sonuç olarak dolar/TL fiyatını sana gösterecektir. Eğer ki döviz çiftinin kısaltmalarını bilmiyorsan, para birimlerin isimlerini yazmanız yeterli olacaktır.

Döviz Fiyatlarını En Doğru Nasıl Öğrenebilirim?

Döviz fiyatları, arama motorları dışında ekonomi üzerine içerik üreten sitelerde, haber sitelerinde, online olarak yayınlanmaktadır. Ancak en doğru fiyatı her zaman olduğu gibi bu işi kurumsal olarak yapan firma ve sitelerden öğrenmeliyiz. Örneğin dünyaca ünlü yatırım sitesi investing.com, bloomberg.com yahoo.com (finans) gibi büyük sitelerden öğrendiğiniz fiyatlar sağlıklı olacaktır.

Online Olarak Yayınlanan Fiyatlar Neden Birbirini Tutmuyor?

Fiyatlar birçok sebebi olmakla birlikte, döviz çiftlerinin bankalar ve merkez bankalarında oluşan arz talebe göre yükselir ya da düşer. Dünyanın farklı yerlerinden birçok döviz alıp satan insan bu işlemeleri yapabilmek için aracı firmalara ihtiyaç doğar. Bu aracılar günümüz de bankalar, merkez banakları ve merkez banaklarından izin alan finansal kuruluşlardır. Aracılık yapan kuruluşlar bunu bir ücret karşılığında(komisyonla) yapar. Örneğin bir bankada dolar/TL alış 3.70 satış 3.80 ise bu aradaki 10 kuruşluk fark komisyon dur. Aracıların aldığı ücretlerde doğal olarak farklılık gösterdiğinden, firmaların yayınladığı döviz fiyatları da farklılık gösteriyor.

Bir önceki yazımız olan Faturalı Çek Nedir? başlıklı makalemizde Çek, Faturalı Çek ve Faturalı Çekin Kırdırılması hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 3 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın