Sanal Kart Nedir Nasıl Kullanılır?

yorumsuz
213 views

Sanal Kart Nedir Nasıl Kullanılır?

Sanal kart oluşturmak adına yapılacak işlemlerden önce hemen hemen tüm bankaların da talebi yönün de bir kredi kartınızın olması gerekmektedir. Şimdi ise sanal kart nasıl oluşturulur ve detayları nelerdir?kısmına geçilebilir. Yapı kredi bankasından kredi talebinde bulunmanız halinde direk olarak banka size sanal kart yönlendirecektir. Diğer bankalar da isteğe bağlı sanal kart oluşturulabilir. Konu üzerine bankanıza başvuruda bulunmalısınız.

Sanal karta sahip olmak için bir kredi kartınızın olması gerektiği vurgusunu yapmıştım ama bu konuya şöyle bir açıklık getirilmesi gerekiyorsa sanal kart aslında kredi kartından bağımsız olarak kullanılmaktadır. Garanti bankası hariç diğer bankalar sanal karta sahip olmanın eşiğinde kredi kartına sahip olunması gerektiğini bildirmektedirler. Garanti bankasından ise sanal kart alabilmek için banka da herhangi bir hesabınızın olması yeterlidir. Kredi kartınızın olmaması sanal kartı kullanma da şöyle bir dezavantaj oluşturmaktadır: Garanti bankası hesap işletim bedeli isteminde bulunmaktadır.

Yine de hesap işletim bedelinden muaf olmak için bankaya en az 2 adet otomatik fatura ödeme talimatında bulunulmalıdır. Yani bir yıl da bankanın sizden talep ettiği 116 liralık hesap işletim ücretini ödemeyerek sanal kartınızı ücretsiz olarak kullanabileceksiniz.Sanal kart internette alışveriş yapılmasına ilişkin daha güvenli olarak kullanılmakta aynı zaman da kullanıcının limitini belirlemesi özgürlüğü ile de avantaj sağlamaktadır. Sanal kartın bir kredi kartı gibi kullanılmadığı ve işlem görmediği unutulmamalıdır.

Sanal kartınıza limit eklemek için vadesiz hesaplarınızı kullanacaksınız bu şekilde daha güvenli bir şekilde alışveriş yapabilirsiniz. Sadece ihtiyacınız olduğunda limit ekleyebilir ve alışverişinizi yaptıktan sonra limiti sıfırlayabilirsiniz. Bu durumda sizden izinsiz bakiye çekmek isteyen olsa bile limit bulamayacağı için işlemi geçersiz olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Garanti Bankası Emeklilere Ne Kadar Promosyon Veriyor? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın