Senetle Para Verenler

yorumsuz
1.424 views

Bankalar ve finans kuruluşları tüm kişi ve kurumların nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Ancak tüketicilerin yapmış oldukları başvurularda işlemleri değerlendirirken bir takım koşulları ve kriterleri dikkate almaktadırlar. Bu koşullar çerçevesinde çalışma politikalarına uyum sağlamayan kişilerin başvurularına olumsuz yanıt vermektedirler. Bu nedenle özellikle kredibilite durumu iyi olan ve aylık bir gelire sahip olan tüketicilerin başvurularının olumlu yanıtlandığını söylemek mümkündür. Bu durum karşılığında da geçmiş dönemlerde yaşamış olduğu finansal sorunlar nedeni ile kredi sicili kötü etkilenmiş kişilerin de bankalar ile çalışmasının pek mümkün olmadığını ifade etmek gerekmektedir.

Bankalar tarafından dikkate alınan kredibilite yani kredi notu ve diğer kriterlere uyum sağlamayan müşteriler bankalar tarafından risk teşkil etmeleri nedeni ile herhangi bir banka ile aktif olarak çalışamamaktadır. Risk durumlarını en aza indirmek için kefil, ipotek gibi talep edilen hususların karşılanamaması halinde de bankalar ile çalışmak ne yazık ki mümkün değildir. Bu aşamada da tüketiciler tarafından acil nakit ihtiyaçlarının giderilebilmesi için alternatif seçenekler aranmakta hatta yasal olmayan pek çok yönteme başvurulmaktadır.

Finansal yaşantısında sorunlar olan ve geçmiş dönemlerde bankalar ile sıkıntılar yaşaması nedeni ile aktif bir banka müşterisi olamayan tüketiciler nakit ihtiyaçları için alternatif aramakta ve senet karşılığında para bulabilecekleri bir takım kurumlara başvuruda bulunmaktadır. Yasal olmayan bu kişi ve kurumlar özellikle senetle para veren tefeciler yüksek faiz oranlarında hazırlamış oldukları senetler ile kişilerin mağduriyetlerini daha büyük sorunlara yol açarak kullanmaktadırlar.

Senetle para veren kuyumcular da ülke genelinde aktif olarak yasal olmayan koşullarda tüketicilerin nakit arayışlarından yararlanmaktadırlar. Düzenledikleri senetlerin zamanı gelmeden tahsil işlemlerine başvuran bu gibi kimselerden herhangi bir alışveriş yapılmaması gerekmektedir. Aksi halde yaşanan nakit sıkıntısı daha büyük problemlere hatta karşılığı verilemeyecek kadar büyük maddi borçların altına girilmesine sebep olmaktadır.

Ülke genelinde bankaların dışında yasal olarak çalışmakta olan ve tüketicilere kredi sağlamakta olan kurumlar bulunmaktadır. Bu kurumlar hakkındaki detaylı bilgiler ve senetle para verenler ile ilgili dikkat edilecek hususlar bankakredinotum.com adresinde net bir şekilde ifade edilmektedir. Yüksek faiz oranları karşılığında kısa vade sürelerinde imzalanan senetli kredi seçeneklerinin tercih edilmesi yerine ülke genelinde yasal olarak hizmet veren bu finans kuruluşlarının tercih edilmesi daha büyük sorunların yaşanmasına engel olmaktadır. Bu tefeci ve kuyumcu gibi yasal olmayan kurumlar yerine denetime tabii tutulmuş diğer yasal kurumlar ile çalışılması avantaj sağlayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Tasarruf Etmek Ve Para Biriktirmenin Yolları başlıklı makalemizde nasıl para biriktirilir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 22 Mayıs 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın