SGK E-Bildirge Nedir, Nasıl Çalışır?

yorumsuz
44 views

E-Bildirge birçok kişinin ilk defa duyduğu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sunulan bir hizmet. Peki E-Bildirge nedir, nasıl oluşturulur, faydaları nelerdir bunları sizlere açıklamaya çalışalım.

E-Bildirge Nedir?

İşverenlere kolaylık sağlayan E-bildirge işyerlerinde çalışan işçilerine ait olan sigorta prim belgelerini işverenlerin internet üzerinden vermeleri için, bildirimlere ait tahakkuk bedellerinin otomatik olarak ödenmesi için ve internet bankacılığı aracılığı ile ödeyebilmeleri için SGK tarafından hazırlanmış olan bir elektronik portaldır.

İş yerinde 3 ve üzerinde işçi çalıştıran bütün özel ve resmi işyerlerinin yapması gereken bir uygulamadır. İşverenler işçilerine ait bilgileri E-Bildirge yolu ile SGK portalında bildirmek zorundadır.

İşverenlerin E-Bildirge yapmaları için yasal bir süreç bulunmaktadır. Bu yasal süreç içerisinde yerine getirmeyen işverenler için 506 sayılı Kanunun 140. Maddesinin (c) fıkrasına göre para cezası uygulanmaktadır.

Çalışan sayısı 3’ten az olan işverenler isteğe bağlı olarak E-Bildirge de bulunabilirler.

E-Bildirge İle Hangi İşlemler Yapılabilir?

E-Bildirge sayesinde aşağıdaki işlemlerin hepsi kolaylıkla yapılabilir.

Sigortalı hesap fişleri işlemleri hakkında bilgi edinilebilir.
Aylık prim ve hizmet belgesi işlemlerine ait bilgiler öğrenilebilir.
Sigortalı tekrar işe giriş bildirgesini öğrenebilirsiniz.
E-Borcu yoktur belgesi hazırlanıp alınabilir
Kullanıcı işlemleri düzenlenebilir.
5458 yeniden yapılandırmaya ait bilgiler öğrenilip ön hazırlık işlemleri yapılabilir.
İşverenlere ait borç görüntüleme ve borçödeme işlemleri yapılabilir.
T.C. kimlik numarası ile sigorta sorgulama işlemi yapılabilir.

E-Bildirge Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Bildirge başvurusu yapılması için öncelikle E-Bildirge Formu alınıp bu formun işverenin kendisi tarafından, vekili tarafından veya imza yetkisi olan biri tarafından doldurulması gerekir. Daha sonra bu form ile iş yerinin işlem gördüğü sigorta il müdürlüğüne başvurulmalıdır. Buradan da kullanıcı kodu ve şifre alınmalıdır.

İnternet Üzerinden E-Bildirge Şifresi Alınır mı?

İnternet üzerinden E-Bildirge şifresi alınması için E-Devlet şifresinin olması gerekir. E-devlet şifreniz yoksa postaneye giderek bu şifreyi alabilir ve E-Bildirge için internet üzerinden şifre alabilirsiniz.

E-Devlet şifresi ile E-bildirge şifresinin alınması için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işyeri tescili işlemini tamamlamış olan işverenler ve bu işverenlerin yetkilendirdikleri kişiler şifre alım işlemini yapabilirler.

E-Bildirge Girişi Nasıl Yapılır?

E-Bildirge işlemi başvurusu yapılıp bütün başvuru işlemleri tamamlandıktan sonra size verilen kullanıcı kimlik ve şifreyi kullanarak SGK’nın resmi web sitesinden E-SGK bağlantısı tıklanarak sisteme girişi yapılabilir.

Bir önceki yazımız olan Tavuk Çiftliği İçin Devlet Destekli Hibe Kredi başlıklı makalemizde Devlet Destekli Hibe Kredi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 8 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın