Sürekli Başvuru Yapınca Kredi Skoru Düşer mi?

yorumsuz
315 views

Dönem dönem kişiler nakit sıkıntısı yaşadıklarında çeşitli arayışlar içerisine girmektedirler. Nakit sıkıntılarını ortadan kaldırabilmekte adına, kişilerin akla ilk gelen başvuru yerleri bankalar üzerinden kredi talebinde bulunmak olmaktadır. Bazı kişiler banka başvurusunda olumsuz kredi cevabı aldıklarında, farklı bankalar üzerinden de gerek internet aracılığı ile gerekse şubeden kredi başvuruları yapmaya da devam etmektedir.

Sürekli Yapılan Başvurular Kredi Skorunu Düşürür mü?

Evet, bir banka üzerinden olumsuz sonuç alınmasından sonra, diğer bankalar üzerinden de kredi kullanabilmek için şansını deneyen kişilerin her kredi ve kredi kartı başvurularında kredi skorları da düşmektedir. Bu neden ile de kısa bir süre bekleyip kredi kullanılabilir bir seviyeye çıkabilecek olan skor puanı, çok başvurunun olması nedeni ile daha aşağı seviyelere düşeceği için, süreç daha çok uzamasına neden olacaktır.

Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başvuru yaparken, bir banka üzerinden kredi talebimize olumsuz yanıt alınmış ise, diğer bankalara başvuru gerçekleştirmeden kredi kullanıp, kullanamayacağımız hakkında bireysel müşteri temsilcilerinden ön bilgi aldıktan sonra başvurumuzu gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Kredi kullanamayacak durumda olduğumuz cevabını almamız durumunda, müşteri temsilcilerine sebepleri hakkında sorular sorarak bilgi alabilir ve nasıl kredi kullanılabilir seviyeye geleceğimizi öğrenmemiz mümkündür. Böylece kredi kullanmamıza engel olan skor puanımızın daha aşağı seviyelere düşmesini önler ve nasıl yükselteceğimizi öğrenebilir, gereksiz olan başvurulardan da kurtulmuş oluruz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi, Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi Çıkar Mı ve Kredi Notu Kötü Olanlara Kredi Veren Bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın