Tüm Bankalar Açılış Saati Kaçta Açılıyor?

yorumsuz
43.821 views

Tüm Bankalar Açılış Saati Kaçta Açılıyor? Bankalar yurtiçinde çok geniş bir yaygın ağa sahiptir. Türkiye’nin dört bir yanında herhangi bir ilçede hatta bazı illerin köylerinde dahi bir banka şubesi bulmak mümkündür. Eskiden bu kadar yaygın olmayan banka şubeleri ilerleyen ekonomik şartlar ve kanunen ticari ve gelir-gider ödemelerinin bir çoğunun bankalar vasıtasıyla yapılması ile birlikte 21. yüzyıl bankaların yükseliş yılları olmuştur. Karlılıklarında gözlenen büyük artış bankaları yeni şubeler açmaya ve yeni yatırımlar yapmaya teşvik etmiş, ayrıca daha ucuza kredi kullandırma ve daha kolay ulaşılabilmeye imkan vermiştir. Bankalardaki bu sert yükseliş banka çalışanları açısından da yoğun bir iş hayatı anlamına gelmiştir. Banka çalışanları eskiden daha rahat ve az yoğun çalışırken artan iş yükü ve müşteri sayısı çalışma saatlerinin uzamasına neden olmuştur.

Normal şartlarda tüm bankalar sabah 9.00 ila 17.00 arasında hizmet vermektedir. Çoğu banka öğlen tatili olarak 1 saat çalışanlarına izin vererek bankayı kapatmaktadır. Fakat bazı bankalar 1-2 kişiyi bırakarak öğlen arası tatil saatlerinde bile hizmet vermeye devam etmektedir. Bankaların 17.00 kapanması demek içerideki müşterilerin işlemlerinin de bu saatte sona ermesi demek değildir. Bu saatte yeni müşteri alımı kapatılarak mevcut müşteriler eritilmeye çalışılmaktadır. Bu yüzden çalışanların mesaileri aslında 18.00 da bitmektedir. Hatta bazı özel işlemlerde bu saati bile geçmektedir. Sabahları ise benzer bir durum yoktur. Normal mesai saatinde işlemler alınmaya başlanmaktadır.

Yazımıza ek güncelleme: Bankalarla acil işiniz olduğu zaman özellikle mesai saatinin bitimine yakın saatlerde banka kapısını kapalı görseniz bile şubeye girmekten çekinmeyiniz. Örneğin normal mesai saati bitişi 17.30 olan bir bankaya eğer 18.00 sularında gittiyseniz güvenlik görevlisine ya da bir banka çalışanına işinizin acil olduğunu belirterek rica edebilir ve içeriye girerek işleminizi yaptırabilirsiniz..

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Havale EFT Ücretleri 2016-2017 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Eylül 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın