Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler mi?

yorumsuz
1.107 views

Vergi Borcu Kredi Notunu Etkiler mi? Günümüzde kredi almak ve kredi ürünleri ile ilişkili olanlar için birçok kişinin yakından takip ettiği konuların başında kredi notu gelmektedir. Peki Nedir bu kredi notu ve nasıl artar?
Kredi notu bankaların ortak olarak kullandığı ve sizin bankalar ile olan ilişkilerinizin kredi cinsinden derecelendirilmesidir. Puanınız ne kadar yüksek olursa bankalar ile olan ilişkilerinizde de bir o kadar olumlu sonuçlar alırsınız.

Peki, kredi notunu etkileyen faktörler arasında neler bulunmaktadır. 

En başlıca etken bankalara olan ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınız olmaktadır. Ödemelerinizi ne kadar geç yaparsanız puanınız da bir o kadar düşük olmaktadır. Burada size düşen görev zamanında hatta mümkünse gününden önce ödeme yapmaktır.

Yine bir diğer etkende kullandığınız kredi kartlarınız ödemelerinizi asgari olarak yapıyorsanız buda kredi notunuzu olumsuz şekilde etkilemektedir. Peki vergi borcu kredi notunu etkiler mi? Bankalardan kredi başvurusu yaptığınızda üzerinize olan SGK ve vergi borçları da sistemde gözükmektedir ve varsa borçlarınız kredi almanızda zor olacaktır. Bu borçlarınızı ödemeniz gerekmektedir. Bu yüzden eğer vergi borcunuz varsa bunlarda kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler her türlü borç aslında sizin üzerinizde bir yük olduğu gibi sistemlerde de sizin kredi limitlerinizin de düşmesini sağlayan birer araç görevindedir. O yüzden devlete olan borçlarınızı da mutlaka dikkate alın ve kısa sürede ödemeye ya da yapılandırmaya çalışın.

Bir önceki yazımız olan Bayilik Veren Firmalar başlıklı makalemizde Bayilik Veren Firmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ocak 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın