Yanlış Hesaba EFT Yapılınca Ne Olur?

yorumsuz
1.048 views

Yanlış Hesaba EFT Yapılınca Ne Olur? Bankacılık işlemlerinden biri olan ve en fazla kullanılan, bankaların günlük işlem hacimlerinde de önemli yeri olan para transferleri iki ana başlıkla detaylandırılır. Bunlardan ilki, havale diğer ise EFT’dir. Havale para transferinin aynı banka sistemi içerisinde, şubeleri arasında gerçekleşirken EFT ise farklı bankaların hesapları arasındaki para transferi olarak nitelendirilir. Yapılan para transferleri, hesap, iban, alıcı bilgileri ve açıklama gibi bilgilerin eksiksiz olarak doldurulmasıyla tamamlanır.Peki para transferinin hatalı olması durumunda ne olur?

Hesap veya Iban Bilgisi Doğru Olmalı

Yapılan para transferleri zaman zaman eksik bilgi veya hatalı bilgiden ötürü gerçekleşmeye bilir. Kişiler havale işleminde hata yaparlarsa hemen işlemi yaptıkları bankayla irtibata geçerek hatanın düzeltilmesini talep edebilirler. Çünkü havale aynı banka içerisindeki para transferidir. Ancak EFT farklı iki banka ve EFT merkezi denilen aracı bir yapılandırma ile gerçekleşir. Bu nedenle yanlış hesaba EFT yapınca ne olur sorusu müşterileri tedirgin eder.

İade veya EFT Havuzunda Bekleme

Yapılan tüm para transferlerinde artık hesap bilgileri dışında Iban olarak bildiğimiz hesap kodlarıyla gerçekleştirilir. Iban para transferlerinin ve bilgilerinin daha hızlı şekilde gerçekleşmesi için çok daha kolay ve anlaşılır durumdadır. Eğer EFT işleminde yanlış Iban bilgisi girilmişse ve alıcı bilgileri ile ıban uyumsuz ise EFT işlemi gerçekleşmez ve para transferi ilgili bankadan geri döner. Eğer Iban ve alıcı bilgileri uyumlu ancak alıcı isim veya soy isminde bir harf hatası gibi durumlar varsa, EFT transferinin gittiği bankanın transfer havuzunda bekletilebilir. Burada müşteri iletişim bilgilerinin transferde yazılması önem arz eder. Eğer iletişim telefonlarından ulaşılırsa para transferi teyit edilirse ilgili hesaba para geçişi sağlanır. Aksi halde transfer iptal edilir ve para geri gönderilir. EFT yanlış kişiye gönderilmişse o zaman alıcı kişinin onayı halinde EFT işlemi geri iade edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Rekora Doymayan Bitcoin İle İlgili Her şey başlıklı makalemizde Bitcoin, Bitcoin almak mantıklı mı ve Bitcoin kısa bilgi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Temmuz 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın