Yıl Sonunda Dolar Ne Olur 2016

yorumsuz
619 views

Yıl Sonunda Dolar Ne Olur 2016 

2016’ nın Ekim ayı, dolar açısından oldukça hareketli geçti diyebiliriz. 3.100 seviyesine kadar ulaşan dolar, yatırımcısını fazlasıyla sevindirdi. Yatırımcılar, şimdi de yıl sonunda dolar ne olur diye merak etmekte. Bu yazımızda size yıl sonunda dolar yükselir mi? Yıl sonunda dolar ne olur? gibi soruların yanıtlarını sunmaya özen göstereceğiz.

2016 yılının son çeyreğinde doların deyim yerindeyse tavan yapması, dolara yatırım yapmak isteyenlerin sayısını ciddi oranda arttırdı. Dolara yatırım yapmak isteyenlerin biraz daha beklemesi gerektiği aşikâr. Zira doların sürekli bir yükseliş içerisinde olmayacağını, belli bir noktadan sonra bir nebze de olsa düşeceğini biliyoruz. Yine de Kasım ayının sonlarına doğru doların tekrar yükselişe geçeceğini söylememiz mümkün. Özellikle Kasım ayında açıklanacak kredi notunun dolarda yükselişe sebep olabileceğini söyleyebiliriz. Türkiye’nin bu yıl açıklanan kredi notları, Kasım ayında açıklanacak notla ilgili önemli tüyolar vermekte. Önceki kredi derecelendirme kurumlarından gelen verilerin Türkiye ekonomisini ciddi anlamda etkilediğini görmüş olduk. Kasım ayında açıklanacak yeni kredi notunun beklenenden yüksek olması, piyasa tarafından sürpriz olarak karşılanacaktır. Yatırımlarını kredi notunun düşük olmasına bağlayan büyük firmalar, dolarda yaşanabilecek ani artış için önlemlerini almış durumda. Küçük tüketiciler, profesyonel firmaların aldığı pozisyonu baz alarak dolar yatırımında bulunabilirler.

Dolar seviyesinin yıl sonunda artacağını söylerken siyasi sebepleri es geçmemiz elbette beklenemez. Başta Amerika olmak üzere dünyada söz sahibi büyük ülkelerin Irak ile ilgili aldığı karar, Türkiye’yi de yakından ilgilendiriyor. Türkiye’nin koalisyon güçleri arasında yer almaması demek, doların Türk parası karşısındaki değerinin yükseleceğini işaret ediyor. Türkiye, sınırında yaşanacak operasyonlara sessiz kalmak istemezken, böyle bir durumun yaşanması durumunda ekonomisinin zayıflayacağını çok iyi biliyor. Hükumet, Irak operasyonunda doğrudan yer almak isterken, buradan elde edilecek ek gelirle birlikte ekonominin darboğazdan kurtulmasını planlıyor. Tüm bu verileri bir araya getirdiğimizde doların yılsonunda önemli ölçüde yükseleceğini söylememiz mümkün. Piyasada yaşanan nakit para sıkıntısı, bu yükselişin önünü daha da açacaktır. Özetle dolara yatırım yapmak gibi bir düşünceniz varsa 1-2 hafta kadar beklemenizi, dolarda yaşanacak düşüşle birlikte yılsonu öncesi dolar almanızı tavsiye ederiz.

Bir önceki yazımız olan En İyi En Mantıklı Yatırım Hangisi 2017 Güncel Bilgi başlıklı makalemizde En İyi En Mantıklı Yatırım Hangisi 2017 Güncel Bilgi, en mantıklı yatırım nedir ve param var ne yapmalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2016

Konu hakkında yorumunuzu yazın