Ziraat Bankası Kartsız İşlem Atm’den Para Gönderme

yorumsuz
2.434 views

Ziraat Bankası Kartsız İşlem Atm’den Para Gönderme nasıl yapılır? ATM’ler yalnızca para çekme işlemlerinde kullanılmıyor. Fatura ödeme, para yatırma, şans oyunları ödemesi yapma, IBAN ve hesap numarası sorgulama, döviz alma, yatırım hesabı oluşturma gibi pek çok konuda ATM’lerden yardım almak mümkündür. Üstelik bunların birçoğu da kartsız olarak gerçekleştirilebilmektedir. Örneğin fatura yatırma işlemleri hangi kuruma ödeme yapılacak ise seçilip devam edilerek kartsız olarak gerçekleştirilebiliyor. En sık kullanılan para yatırma işlemleri de kartsız olarak gerçekleştirilebiliyor. Ancak kartsız olarak para yatırma işlemlerinde kullanılacak ATM, o bankanın hesabına para yatırma işlemlerinde destek veriyor. Yani eğer Ziraat bankası ATM’sinden kartsız olarak para yatırılacak ise yine Ziraat Bankası hesabına yatırılmalıdır.

Müşterinin Kendi Hesabına Para Göndermesi

Eğer müşterinin ziraat hesabı var ve bu hesaba para yatırmak istiyor ise Ziraat Bankası ATM’sinden destek alabilir. Kartı çeşitli sebeplerden kayıp, kırık, bozuk, çizik ya da unutulmuş olabilir. Kartsız olarak kendi hesabına para yatırmak isteyen kişi ATM’den para giriş düğmesine basarak iş akışını başlatır. Menülerde para yatırma seçeneği seçilir ve kendi hesabıma sekmesi tıklanır. Hesap numarası, şube kodu, TC ve açıklama yazıldıktan sonra yatırılacak tutar para alma bölmesine bırakılır ve işlem sonlandırılır. Elbette bu işlem için müşteri kendisine ait hesap numarası ve şube kodunu biliyor olmalıdır.

Kişinin Başkası Adına Para Göndermesi

Ziraat Bankası müşterisi olsun ya da olmasın eğer bir kişi ziraat bankası hesap sahibi başka bir kişiye para yatıracak ise yine Ziraat Bankası ATM’sini kullanabilir. Bu durumda para yatırılacak hesap sahibi kendi hesabım değil başkasının hesabı şeklinde seçilmelidir. Burada da parayı yatıran kişi paranın yatacağı hesabın hesap numarasını, şube kodunu, hesap sahibinin TC’sini, adını ve soyadını biliyor olmalıdır.

Kurum ve Okul Ödemeleri

Kurum ve okul ödemeleri her bankanın ATM’sinden yapılabildiği gibi Ziraat Bankası ATM’lerinden de yapılmaktadır. Yine bu işlemler için kişinin herhangi bir karta ihtiyacı yoktur. Yalnızca hangi kuruma ödeme yapılmak istendiği seçilmeli ve gerekli kişisel bilgiler doldurulmalıdır. Ardından yatırılacak tutar ekranda çıkar ve eğer gönderici kişi de bunu onaylar ise para gönderme işlemi gerçekleşir.

Bir önceki yazımız olan Ziraat Bankası Pos Destek Hattı Telefonu Numarası başlıklı makalemizde ziraat Telefonu Numarası hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 24 Şubat 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın