Ziraat Bankası Telefon Bankacılığı ve İletişim

yorumsuz
303 views

Ziraat bankası müşteri hizmetleri çağrı merkezleri üzerinden sunulmaktadır. Müşteri hizmetlerini mevcut müşteriler gibi bankanın müşterisi olmayan kişiler de arayabiliyor. Ziraat Bankası müşteri hizmetleri ile bankacılık işlemlerinin pek çoğu dakikalar içerisinde yapılabilmektedir. Uzman ve tecrübeli müşteri hizmetleri çalışanları müşterilerin tüm sorunlarını kısa sürede çözebilmektedir. 1863 yılında kurulan bankanın hizmet kalitesi ve büyüklüğü her geçen gün büyümeye devam ediyor.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri

Ziraat Bankası müşteri hizmetleri numarası 444 00 00 ve 0850 220 00 00 olarak aktiftir. Telefon bankacılığı sayesinde şubeye gitmenize gerek kalmadan 7/24 tüm bankacılık işlemlerinizi yapabilirsiniz. Telefon bankacılığı konusunda yüksek kaliteyi sunan bankalardan biridir. Bunun dışında müşteri hizmetlerini aradığınızda bekleme süreleri çok kısadır. İşinin uzmanı personeller sayesinde sorunlarınız kısa sürede çözülecektir.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Çalışma Saatleri

Ziraat müşteri hizmetleri daha çok telefon bankacılığı üzerinden sunulmaktadır. Ancak, bankanın farklı iletişim kanalları da mevcuttur. Telefon bankacılığı 7/24 üzerinden aralıksız verilmektedir. Müşteri hizmetlerini aradığınızda bekleme süreleri oldukça kısadır. Maksimum birkaç dakika içerisinde istediğiniz alana ulaşmış olursunuz.

Müşteri hizmetleri üzerinden bankacılık hizmetlerinin çoğu verilmektedir. Kredi kartı işlemleri, kredi başvuruları, sigorta işlemleri, hesap açma, para transferi, yatırım ve diğer finansal işlemlerin pek çoğu yapılabilmektedir. Müşteri hizmetleri üzerinden yapılamayan işlemler içinde banka şubelerini ziyaret edebilirsiniz. Banka çalışma saatleri ise 09:00 ile 17:00 saatleri arasındadır.

Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri Rehberi

Ziraat Bankası müşteri hizmetlerini aradığınızda sizi karşılayan otomatik sesli yanıt sistemi ihtiyacınıza göre gerekli yönlendirmeyi yapacaktır. Bankaya ulaşmak için 444 00 00 ya da 0850 220 00 00 numaralı telefonları arayabilirsiniz. Sesli kayıt üzerinden yapabileceğiniz işlemler sayılmaktadır.

Mevcut müşteriler daha hızlı bir şekilde ulaşmak istedikleri menüye ulaşabiliyor. Özellikle kredi kartı olanlar direk müşteri temsilcisine bağlanabilmektedir. Banka müşterisi olmayanlar ilk olarak 1’e basmalıdır. Kayıp ve çalıntı bildirimleri için 0’a basılmalıdır. Emekli maaş promosyonu için * tuşuna basmanız gerekiyor. Banka müşterilerine ikinci aşamada bankacılık işlemleri, kredi kartı ve bunun gibi farklı seçenekler sunulmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Ekstre Tarihi Nasıl Değiştirilir? başlıklı makalemizde Kredi Kartı Ekstre Tarihi, Kredi Kartı Ekstre Tarihi Değiştirme ve Kredi Kartı Ekstre Tarihi Nasıl Değiştirilir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 22 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın